Kako lečititi visok pritisak prirodnim putem
Preterana konzumacija alkohola, pušenje, gojaznost, neaktivan način života i stres su najčešći faktori koji povećavaju verovatnoću da dobijete visok krvni pritisak – zato smanjite rizik stavljajući ove faktore pod kontrolu.
Drugi veliki krivac za visok krvni pritisak je so. “Danas jedemo mnogo više soli nego što je našem telu uopšte potrebno”, kaže profesor Volfram Delijus, iz Nemačkog udruženja kardiologa. Kod ljudi koji su na so osetljivi, kuhinjska so puno utiče na povećanje krvnog pritiska. Zbog toga profesor Delijus preporučuje da se što više izbegavaju gotovi prehrambeni proizvodi i da se jelo dodatno ne soli. “Kuvajte svežu hranu sa različitim začinima i postepeno ćete se navići na ukus hrane koja nije mnogo slana”, savetuje on. Onaj ko potrošnju soli uspe trajno da smanji na pet do šest grama dnevno, krvni pritisak bi mogao da snizi za oko 7mmHg, a razlika će početi da se primećuje nakon tri do četiri nedelje.
Visok pritisak i vežbanje
Pored promene navika u ishrani, važan je i sport. “Preporučujemo pre svega sportove izdržljivosti, kao što su brzo hodanje, plivanje ili vožnja bicikla”, kaže dr Hildebrand. Da bi se postigli trajni efekti, osoba s visokim pritiskom bi trebalo da vežba tri do četiri puta nedeljno po 30 minuta, ali i dva puta dnevno po 15 minuta je takođe dobro. Na ovaj način, krvni pritisak može da se snizi i do 10mmHg.
Cigarete su onima koji žele da snize krvni pritisak apsolutno zabranjene, a i alkohol mora da se konzumira umereno.
Pacijenti s visokim pritiskom koji imaju strukturu ličnosti lako podložnu stresu bi, povrh svega toga, dobro učinili ako redovno praktikuju neku tehniku opuštanja – recimo autogeni trening, jogu ili či-gong. “Radite stvari koje vam prijaju i jačaju vam žice”, savetuje profesor Delijus.