Disbalans i poremećaj hormona kod žena
Hormonski balans je esencijalan za dobro zdravlje i imunitet. Pogotovo kod žena, hormoni igraju ključnu ulogu u blagostanju organizma. Postoji puno tipova hormonskog disbalansa koji uključuju povišen ili nizak estrogen, višak ili manjak progesterona, i povišen ili nizak nivo androgena.
Simptomi poremećaja hormona varijaju u zavisnosti od vrste disbalansa. Puno faktora utiče na balans hormona i normalan menstrualni ciklus. Stres i pilule za kontracepciju menjaju balans hormona. Kofein, lekovi, loša ishrana, menjaju proteine u mozgu i utiču na ovulaciju, pošto mozak ne može da šalje pravilne signale telu. Poremećaj u ishrani, loš rad nadbubrežne žlezde, ciste na jajnicima, preveliko lučenje sekreta takođe utiču na poremećaj ovulacije i hormonski disbalans.
Poremećaj hormona simptomi
Kao što je već pomenuto, postoji puno tipova hormonskog disbalansa i svaki od njih se iskazuje na određen način. Simptomi poremećaja hormona se javljaju kod žena u kasnim dvadesetim godinama i posle četrdesete.
- Promene u menstruacionom ciklusu
- Dobijanje na težini
- Akne
- Depresija
- Predmenstrualni sidrom (PMS)
- Nervoza
- Ubrzan rast kose
- Infekcije urinarnog trakta
- Masna koža
- Zamor
- Smanjenje želje za seksualnim odnosom
- Glavobolja
- Endometrioza
- Zadržavanje vode
U slučaju povećanog nivoa estrogena
Ovo stanje naziva se još i „dominacija estrogena“ i preovladava među ženama starijim od 35 godina, dijabetičarima, gojaznima i osobama sa visokim krvnim pritiskom. Ovo su simptomi povećanog nivoa estrogena:
- Promene raspoloženja i više besa
- Depresija
- Insomnija
- Migrene
- Post menstrualni sindrom (PMS)
- Ubrzan rast dlačica na licu
- Umor
- Neobjašnjivo povećanje kilaže
- Visok krvni pritisak
- Gubitak pamćenja
- Promene na koži kao što su akne, psorijaza, crvene fleke
- Grčevi
- Osteoporoza
- Natečene/uvećane/bolne grudi
- Izrasline u materici
- Opadanje i stanjivanje kose
- Pobačaji
- Smanjenje želje za seksualnim odnosom
- Nestalne menstruacije
Simptomi u slučajevima smanjenog nivoa estrogena
Obično se javlja u toku menopauze ili kod žena koje idu na hemoterapiju, zračenje, histerektomiju ili imaju autoimunu bolest. Nivo estrogena se smanjuje i kod žena koje imaju smanjen nivo telesnih masti zbog rigoroznih fizičkih aktivnosti. Ovaj disbalans utiče na neurotransmitere koji su nam potrebni za san, razmišljanje, ishranu i varenje. Pored toga, može da dovede i do isušenja vagine i stanjivanja njenih zidova, zbog čega seksualni odnos može biti bolan. Nizak nivo estrogena stanjuje nežnu membranu uretre, te su pacijentkinje podložnije infekcijama.
Floravitex kapi deluju na hipotalamus i hipofizu, male žlezde u mozgu koje kao dirigenti regulišu sve ostale hormone u organizmu i dovode do uspostavljanja ravnoteže u stvaranju estrogena i progesterona, odnosno indirektno utiču na povećanje stvaranja progesterona i normalizaciju nivoa prolaktina.
Floravitex kapi pomažu i kod drugih hormonskih poremećaja među koje svakako spada cistična hormonska hiperplazija endometrijuma (endometrioza), ovulaciono krvarenje, anovulatorna krvarenja i hipotireoidizam. Od ginekoloških oboljenja koja izazivaju krvarenja izvan menstrualnog ciklusa najčešća su: cervikalna i endometrijalna polipoza, submukozni miomi, karcinom i sarkom cerviksa, materice i jajovoda, endometritis (posle abortusa, tuberkulozni ili izazvan stenozom cerviksa).