Anksioznost i lečenje
Anksioznost je neprekidno emocionalno stanje strepnje i iščekivanja da će se desiti nešto loše. Karakteriše ga nelagodan, panični strah, nesigurnost, unutrašnji nemir i zabrinutost. Anksioznost može postati ozbiljan problem ukoliko simptomi postanu učestali, dugotrajni i veoma izraženi i tada ometaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Najčešći simptomi anksioznosti
- Strah, nelagoda i panika;
- Strah od neizvesnosti, strah od gubitka kontrole nad sobom;
- Problemi sa spavanjem, nesanica;
- Bezrazložna uznemirenost;
- Glavobolja;
- Hladne, znojave šake ili stopala;
- Nedostatak daha, plitko disanje;
- Lupanje srca;
- Pulsiranje u ušima;
- Napetost mišića;
- Tenzija i ukočenost vrata;
- Svrab ili pekuće senzacije na koži;
- Hronični umor;
- Nemogućnost da se opusti i odmori;
- Slabost u nogama i podrhtavanje nogu;
- Mučnina…
Žene su češće žrtve strahova, zbog većih i češćih hormonskih oscilacija, pa bi pre svega trebale proveriti stanje hormona. Zatim, neravnoteža amino i masnih kiselina može prouzrokovati neosnovane strahove i napade panike – jednom rečju anksioznost.
Anksioznost simptomi i tegobe koje ih prate mogu se znatno umanjiti vežbama disanja, tehnikama opuštanja i meditacije, laganim fizičkim aktivnostima, poput šetnje, vežbanja ili vožnje bicikla – što će osloboditi organizam nagomilanog stresa. Pravilno i duboko disanje veoma je korisno, naročito kad su u pitanju napadi panike.
Vežba se izvodi na sledeći način: zatvoriti oči, jednu ruku staviti na stomak, a drugu na grudni koš. Neophodno je „disati stomakom“ – ruka koja je na stomaku mora se pomerati prilikom udisaja i izdisaja, dok ona na grudima teba da miruje. Vazduh se udiše kroz nos, a izdiše na usta. Što se ishrane tiče, neophodno je smanjiti konzumiranje šećera, masnoća, soli, kofeina, nikotina i alkohola i maksimalno izbaciti trans masti.
Lečenje anksioznosti biljnim lekovima
Matičnjak – Čaj od matičnjaka ublažava mnoge psihičke poremećaje među kojima su i strahovi. Deluje i antidepresivno ali ga treba upotrebljavati redovno kroz duži vremenski period. Naravno, kao i kod većine čajeva sa jačim dejstvom, nakon 2-3 meseca, neophodno je napraviti pauzu, najmanje 2 nedelje.
Valerijana – Biljka valerijana je veoma korisna u borbi protiv strahova jer osim toga sto umiruje nervni sistem, opušta mišiće koji su kod anksioznosnih osoba često u grču. Još je bolja kombinacija valerijane i hmelja jer utiče na regulaciju raspoloženja.
Kantarion – Kantarion (gospina trava) je popularan prirodni lek protiv depresije ali ne treba zanemariti činjenicu da ova biljka ublažava osećaj anksioznosti i stabilizuje nagle promene raspoloženja. Osim čaja može se upotrebljavati i ulje od kantariona.
Kamilica – Za lečenje anksioznosti kod dece najbezbedniji je čaj od kamilice. Otklanja napetost, opušta, umanjuje osećaj teskobe i straha, obezbeđuje bolji san, a pri tom spada u blage i neškodljive čajeve.
Valerijan biljne kapi
Valerijan biljne kapi pomažu kod depresije i anksioznosti.
Valerijan biljne kapi umiruju u slučaju neuroza, nervne iscrpljenosti, uznemirenosti, tegoba izazvanih nesanicom, nervoznog i bolnog grčenja želuca i creva, straha i uopšte napetosti, tegoba izazvanih klimakterijumom, kao i brzih promena u ritmu rada srca.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!