Simptomi i lečenje gljivičnih obolenja noktiju

lečenje gljivičnih obolenja noktiju

Oboleli nokat menja boju, postaje zadebljan i počinje se krivi, što je signal da je oboljenje uzelo maha. Vlaga i toplota doprinose bržem razvoju infekcije (dugotrajno nošenje obuće, neredovna i neodgovarajuća higijena), pa se gljivice brzo šire i za samo nekoliko meseci u potpunosti uništavaju nokat.

Osim estetskog, ovo može biti i vrlo ozbiljan zdravstveni problem, posebno u slučaju dijabetesa i oslabljenog imuniteta. Kod obolelih od šećerne bolesti cirkulacija u stopalima vremenom postaje sve lošija, pa relativno mala upala dovodi do komplikacija u vidu otvorenih rana koje teško zarastaju.

Uzročnici infekcija

Gljivične infekcije češće su kod starijih ljudi jer nakon četrdesete godine nokti rastu sporije i manje su otporni na infekcije. Nokti na nogama izloženi su većem riziku od gljivične infekcije ako se stopala preterano znoje, naročito ukoliko se nose čarape i cipele koje onemogućavaju ventilaciju i ne upijaju znoj.

Uzročnici mogu biti razne vrste gljivica, pa i vrlo uporna kandida. Ove infekcije leče se antibioticima, a prirodni preparati na bazi bilja značajna su pomoć kako u lečenju, tako iu preventivi.

Simptomi i lečenje

Kada nokat postane žut, belkast ili zelenosmeđe, infekcija je već uzela maha i treba reagovati odmah. U ovom stadiju, uz antibiotike, obavezno treba koristiti tople kupke i losione protiv gljivica. Nakon dvadesetominutnog parenja nogu u biljnoj kupki neophodno je iseći nokte što bliže izvoru infekcije, pa ponovo pariti stopala desetak minuta. Potom se noge moraju dobro osušiti, a obolele nokte i kožu oko njih namazati losionom na bazi čajevca i ricinusovog ulja. Najbolje je da se to čini komadom vate kako bi se tečnost što duže zadržala na kritičnom mestu. Učinkovito će delovati i oblog od belog luka, đumbira i ulja čajevca.

U poodmakloj fazi obolenja nokat postaje zadebljan, iskrivljen i krt, a komadići izumrlog tkiva skupljaju se ispod zdravih površina, pa rožnata ploča počinje odvajati od ležišta. Ovo neprijatno i bolno stanje može se ublažiti svakodnevnim kupkama i tretmanima losionima na bazi čajevca i kadulje. Kupke će očistiti stopala i omekšati kožu i nokte, dok će losioni dezinfikovati upaljeno mesto.

Mnogi lekovi koji se daju za izlečenje kandide imaju nebrojeno neželjenih efekata i zato vam mi preporučujemo da se okrenete prirodi i kandidu lečite Candidaplant® biljnim kapima.

Biljke koje pomažu

Ulje čajevca (čajevca) provereno je sredstvo za suzbijanje gljivičnih infekcija noktiju, a radi veće učinkovitosti može se kombinovati s drugim biljkama. Beli luk je poznati antiseptik i prvi na listi boraca protiv svih gljivičnih infekcija. Đumbir deluje blagotvorno i smirujuće na sve vrste infekcija, a njegov učinak biće bolji ako se u toplu kupku napravljenu od ove biljke dodaju origano i kadulja.

Kamilica je poznato antifungicidno sredstvo koje smiruje upale i regeneriše tkivo. Često se koristi u kombinaciji s sladićem. Kupka s ovim biljkama ublažava upalu i osigurava bolje dreniranje.

Lekovita kupka protiv gljivica

Po jednu supenu ​​kašiku đumbira, kamilice, sladića, origana i kadulje dobro promešati, pa preliti sa 1,5 l ključale vode. Sačekati desetak minuta da se kupka prohladi te u nju potopiti stopala. Nakon 20 minuta noge dobro osušiti, a nokte i vrhove prstiju premazati uljem čajevca.

Kupka protiv znojenja stopala

Četiri supene kašike mladog brezovog lista kuvati nekoliko minuta u 3 l vode. Čaj prohladiti pa u njega dodati kašiku sode bikarbone. Dobro promešati i držati noge u ovoj tečnosti 20 minuta.

Kupka protiv “vlažnih” nogu

Osam supenih kašika usitnjene hrastove kore kuvati 15 minuta u litri vode. Čaj iscediti i u njemu prati noge 20 minuta.

Losion sa glicerinom

U smesu od 100 ml alkohola i 25 ml glicerina dodati 25 kapi ulja čajevca i 10 kapi ulja lavande. Dobro protresti i čuvati na tamnom mestu. Losion svakodnevno nanositi na nokte komadićem vate.

Losion od kadulje

Preliti 50 g listova kadulje s 300 ml alkohola (70%), dobro promučkati, zatvoriti i ostaviti na tamnom mestu dve nedelje. Procediti, sipati u čistu flašu i dodati 60 kapi ulja čajevca. Oprane i dobro osušene noge mazati ovim losionom svake večeri.

Ulje za “bolesne nokte”

Pomešati po 20 ml suncokretovog i ricinusovog ulja pa dodati 5 kapi AD vitamina i 4 kapi jodne tinkture. Noge oprati blagim sapunom, dobro osušiti, namazati ulje i dobro utrljati u kožu oko noktiju.

Oblog od belog luka i đumbira

Češanj belog luka očistiti i istucati. Dodati kašiku sitno rendanog korena đumbira 0,5 kapi ulja čajevca i dobro promešati. Kada se  stvori gusta pasta, naneti je na oboleli nokat, priviti lanenom ili pamučnom krpom te držati dva sata. Ovaj oblog učinkovit je u početnim stadijima infekcije, a ne treba ga koristiti u slučaju bolnih upala kada nokat počne odvajati od nokatne ploče.